Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Haftanın Yazısı / Adamlarda Deniz Yok

Adamlarda Deniz Yok

ADAMLARDA DENİZ YOK…

Popüler bir sohbet konusudur: “Kardeşim, üç tarafımız denizle çevrili, ama bizde balıkçılık yok!” Bu sohbet jargonu onlarca yıldır sürer gider, daha da aynı şekilde devam edeceğe benzer. Yine bu bağlamda, yaz olimpiyatlarında, örneğin bir İsviçreli yüzücü bir birincilik kazandığında “Yahu adamlarda deniz yok, yüzmede birinci oluyorlar” şeklindeki süper yorumlarımızı da, periyodik olarak 4 yılda bir yaparız.

Günlük yaşamdan bu tür anekdotları çoğaltmak mümkündür. Konumuz dış ticaret olduğu için, biz de bu konsepte kendi alanımızdan bir katkıda bulunalım istedik.

Çeşitli vesilelerle ifade ediyoruz, dünya ticaretinin yaklaşık % 80’i, ülkemiz dış ticaretinin de yaklaşık % 60’ı deniz yoluyla yapılıyor. Deniz taşımacılığı yapan önemli firmalarımız olduğu da bir gerçek.

Şimdi konuya, o bilinen “üç tarafımız denizle çevrili ama….” diye başlayan ifadenin nasıl sonlanacağı noktasından bakıp, bir değerlendirme yapalım.

Kuru-sıvı dökme yük, konteyner, tanker gibi teknik ayrıntılara girmeden, Deniz Ticaret Odası’nın 2013 yılında yayımlanan 2012 Sektör Raporu’ndan (2013 Raporu henüz yayımlanmamıştır) önce bazı kapasite bilgileri aktaralım:
tab1

-Groston: Geminin toplamiç hacmidir.
-DWT / Deadweight (Türkçede: Detveyt)Ton: Bir geminin taşıyabileceği en çok ağırlıktır. Ham yükün, yakıtın, suyun, kumanyanın, yolcu ve gemi adamlarının kendilerinin ve eşyalarının ağırlıklarının toplamıdır.
-TEU: 20’lik konteyner En fazla tonaja sahip deniz ticaret filoları 300 GRT ve üzeri / Milli Bayrak

veri

Bu genel verilerden sonra, gelelim yazımızın başlığı ile konumuzun ilgisine. Bunu da bir başka istatistik klasmanından hareketle açıklayalım.

Dünyanın en büyük ticari deniz taşımacılığı yapan firmalarına baktığımızda ilk 10 sıranın şu şekilde olduğu görülecektir:

1. A.P. Moller – Maersk Group
2. Mediterranean Shipping Company S.A. (MSC)
3. CMA CGM S.A.
4. Evergreen Marine Corporation
5. China Ocean Shipping Container Line (COSCO)
6. Hapag Lloyd
7. Hanjin Shipping Co. Ltd.
8. Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (NYK)
9. Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL)
10. Orient Overseas Container Line (OOCL)

Listenin 2. sırasındaki MSC, 474 gemi ve 2,3 milyon TEU kapasiteye sahiptir.

Dünyanın, Danimarka uyruklu en büyük deniz ticaret firması olan Maersk’in ardından, ikinci büyük firması olan bu MSC, bırakın üç tarafını, hiçbir tarafı denizle çevrili olmayan İsviçre’nin Cenevre şehrinde kuruludur.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top