Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Ekonomi / Çukurova’da ayçiçeği hasadına başlandı

Çukurova’da ayçiçeği hasadına başlandı

aycicegi-hasadiCeyhan Ziraat Odası Başkanı Tezcan: “Geçen yıl Çukurova’da 600-650 bin dönümde 120-130 bin ton verim alındı. Bu yıl 150-160 bin ton verim bekliyoruz”

ADANA – Çukurova’da ekim alanı her yıl genişleyen ayçiçeği hasadına Ceyhan ilçesinde başlandı.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova yöresinde ilk ayçiçeği hasadının Kıvrıklı köyünde Kerim Elkoca’nın 200 dönüm tarlasında yapıldığını söyledi.

Çukurova’da ayçiçeği üretiminde geçen yıla oranla yüzde 20′lik artış olduğunu, bölge genelinde bu yıl yaklaşık 900 bin dönümde ayçiçeği üretimi yapıldığını belirten Tezcan, şunları kaydetti:

“Diğer tarım ürünlerine göre daha verimli ve karlı olması nedeniyle çiftçiler ayçiçeğine yöneldi. Bölge genelinde son 15 yılda ayçiçeği üretimi artmakta. Bunun nedeni, diğer tarım ürünlerinden yeterince kazanamayan çiftçimizin girdi maliyeti az olan ayçiçeğine yönelmesi. Geçen yıl Çukurova’da 600-650 bin dönümde 120-130 bin ton verim aldındı. Ekim alanlarının genişlemesi ve iklim koşullarının iyi geçmesiyle bu yıl ayçiçeği hasadında 150-160 bin ton verim bekliyoruz.”

Çiftçi Kerim Elkoca da 10 yıl önce 10 dönüm tarlada ayçiçeği üretimi yapmaya başladığını ifade ederek, ekim alanını 200 dönüme yükselttiğini ve hasadın verimli geçtiğini söyledi.

Alıntı : dunya.com

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top