Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Ekonomi / Gelir Vergisi ve Tüketici kanun tasarıları yeni döneme kaldı

Gelir Vergisi ve Tüketici kanun tasarıları yeni döneme kaldı

meclis
Meclis’in hafta sonu tatile girmesiyle birlikte iş ve ekonomi dünyasının beklediği bir dizi yasal düzenleme de yeni yasama yılına kaldı.

Canan SAKARYA

ANKARA – Meclis’in hafta sonu tatile girmesiyle birlikte iş ve ekonomi dünyasının beklediği bir dizi yasal düzenleme de yeni yasama yılına kaldı.

Sonbahara kalan önemli tasarılar arasında Gelir Vergisi Kanun Tasarısı, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı, Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı, Şeker Kanunu ile Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun tasarıları bulunuyor. Bu dönem Meclis’e 947 kanun teklifi ile 149 kanun tasarısı sunuldu.

Teklif ve tasarıların 143’ü yasalaştı. Yasalaşan düzenlemelerden 103’ünü uluslararası anlaşmalar oluşturdu. Sonbahardan itibaren seçim atmosferinin siyasette ağırlığını daha fazla hissettirmesi beklenirken, Mart 2014’de yapılacak yerel seçimler nedeniyle özellikle yılbaşından sonra Meclis’in temposunda bir düşüş yaşanacak.

Bu nedenle Meclis’in ekim ayını beklemeden eylül ayının ikinci haftasında açılacağı kulislerinde dile getirilirken, bu dönemde yine anayasa en önemli gündem maddesi olacak. Uzun süredir gündemde olan Gelir Vergisi Kanun Tasarısı bu dönem Meclis’e sunulmasının ardından Plan Bütçe Alt Komisyonu’na gönderildi. Alt komisyonun çalışmalarını 2014 bütçe görüşmelerinden önce tamamlanması ve tasarının hızla komisyon gündemine getirilmesi planlanıyor.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı ile Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun Tasarısı Genel Kurul gündemine indirildi. Şeker Kanun Tasarısı ise komisyonda bekleyen tasarılar arasında yer alıyor. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı da Genel Kurul gündeminde bekliyor.

Bu dönem çıkarılan kanunlar arasında en dikkat çekenlerini Enerji Bakanlığı kanunları oluşturdu. Türk Petrol Kanunu ile petrol aramalarında gerçek yatırımcının önünü açacak kanuni altyapı oluşturulurken Elektrik Piyasası Kanunu da kökten değiştirildi

Alıntı: dünya gazetesi

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top