Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dış Ticaret Eğitimi

Dış Ticaret Eğitimi

Vakfımız, diğer faaliyetleri yanında, 2002 yılında dış ticaret alanında eğitim faaliyetleri de yapmaya başlamış; esas itibariyle Dışticaret Uzmanlığı Eğitim Programı adı altında düzenlenen ve  dışticaretle ilgili tüm temel bilgilerin, uygulama ağırlıklı olarak verildiği programlar yanında, konular itibariyle (örneğin; dahilde işleme rejimi uygulaması ve sağladığı faydalar; ABye Uyum Süreci ve ); sektörler itibariyle (örneğin; mobilya sektörü ve ihracat fırsatları) veya alıcı piyasalar itibariyle (örneğin; Rusya piyasası, Rusyayla ticaret imkan ve fırsatları)  formatlanan ihtisas programları da uygulanmaktadır. Bunlar dışında eğitimlerimiz, Kurumlardan gelen talepler doğrultusunda o kurumun yapısı, ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda da şekillendirilebilmektedir.

Dışticaret Uzmanlığı Eğitim Programlarımız, idare merkezimizin bulunduğu Ankarada pilot proje olarak başlatılmış, bilahare sırasıyla Bursa, İstanbul, Diyarbakır, Konya, İzmir ve Gebzede de düzenlenmiştir. Bugün itibariyle Ankarada merkez binamızda, İstanbulda Eğitim Merkezimizde, İzmirde Ege Bölgesi Sanayi Odasında, Konya ve Gebzede ise Ticaret Odalarında eğitimlerimiz sürmektedir. Diyarbakırda da 2005 yılında, bir Avrupa Birliği Projesi kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile aynı eğitim verilmiştir. Bugüne kadar 2.000in üzerinde öğrenci Vakfımızdan dış ticaret eğitimi almıştır. 65 saat olarak verilen bu eğitimimizin programı ekte sunulmakta olup; dış ticaretteki yeni yönelimler ve gelişmeler çerçevesinde program her eğitim döneminde gözden geçirilmektedir. Kurslarımıza katılan öğrencilere eğitim CDsi ve Dışticaret Mevzuat Kitabı içeren bir çanta verilmektedir.

– Konular itibariyle,

– Sektörler itibariyle ve

– Alıcı piyasalar itibariyle uygulanan veya

– Kurumların, ihtiyaçlarına göre talep ettikleri çerçevede formatlanan

eğitim programlarımız; konuların ağırlığı ve özelliklerine göre 10 ila 20 saat arasında düzenlenmektedir. Kamu sektörü ve özel sektör kurum ve kuruluşlarından daha ayrıntılı talepte bulunmaları halinde bu da dikkate alınmaktadır. TETAŞ, ETİ MADEN İŞLETMELERİ, TÜİK gibi Kurumların elemanlarına bu çerçevede eğitim verilmiştir. Dış ticaret Uzmanlığı Eğitim Programlarımıza ayrıca, kamu kurumlarından gruplar halinde katılımlar da olmaktadır.

Eğitimlerimiz, kısa özgeçmişleri ekte sunulan, alanlarında uzman eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir. Konuların gerektirmesi halinde, özel sektörden, kamu kuruluşlarından veya üniversitelerden de ek olarak eğitmen desteği alınmaktadır.

Bilindiği üzere ülkemiz 1980 yılında ihracata dayalı kalkınma stratejisini benimsemiş ve bugün gelinen noktada dışticaretin tümü kalkınmanın odak noktası haline gelmiştir. On binlerce firmamızın uzun soluklu çabaları ve gayretleriyle 200 milyar doları aşan Türk Dışticaret Olgusu her geçen gün gelişen tekniklerle yaygınlaşmakta, bu da tüm sektörlerde eğitimli eleman ihtiyacını arttırmaktadır. Çeşitli kentlerde yaptığımız eğitim programlarına sayısı binleri bulan çok sayıda gencimizin ilgi göstermesi bunun en önemli kanıtlarından biridir.

 

Yoruma kapalı.

Scroll To Top