Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Sitenin Amacı

Sitenin Amacı

İstatistik Veriler

İstatistiki veriler günlük yaşamımızda olduğu kadar mesleki çalışmalarımızda da sürekli başvurduğumuz, bir nevi rehber olarak kullandığımız sayısal bilgilerdir.

Hemen her kurum ve kuruluş kendi faaliyet alanı ile ilgili olarak istatistiki veri üretmekte, bunları yayınlarında kullanmak yanında internetteki WEB sayfalarında da kullanıma açmaktadırlar.

Keza, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) da, hemen hemen hayatımızın her alanı ile ilgili istatistiki verileri toplayıp tasnif ederek resmi bilgiler olarak bunları yayınlamaktadır.

Başta TÜİK olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar bu istatistikleri oluşturup yayınlarken Vakfımızın böyle bir işe niçin giriştiği hususuna açıklık getirmekte yarar görmekteyiz.

Bilindiği üzere, gerek çeşitli kurum ve kuruluşlar, gerekse TÜİK, çok ayrıntılı ve çoğu teknik özellikleri itibariyle yorumlanmayı gerektirecek ölçüde kapsamlı veriler yayınlamaktadırlar. Bu verileri, çalışmalarımızda kullanabileceğimiz, kolay algılanabilir formata dönüştürebilmek genellikle zahmetli olmakta, özel çaba göstermeyi gerekli kılmaktadır.

Biz bu gerçeğin ışığında, en çok aranan ve en çok kullanılan istatistiki verileri sadeleştirerek, tasnif ederek kolayca ulaşabileceğiniz, kolayca yorumlayıp, değerlendireceğiniz bir üniform yapılanma ile yararlanmanıza sunduk. Bunu yaparken, mümkün olduğu kadar eski yıllara gidebilmeyi de ön planda tuttuk.

Verileri kendimiz üretmedik, çeşitli kaynaklardan temin ettik. Bu verileri üretmek için emeği veren kurum ve kuruluşları, esasen tablolarımızın altında “kaynak” niteliğinde zikretmiş olmakla beraber, bu kurum ve kuruluşlara burada özellikle teşekkür etmek istiyoruz.

Sitemizde yer alan verileri kullanımınızın size ve ülkemize fayda sağlaması arzusu ile bol istatistikli günler diliyoruz.

Yoruma kapalı.

Scroll To Top