Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Ekonomi / 7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

Küresel piyasalarda geçen hafta gündemin ilk sırasında Fed’in faiz kararı vardı. Banka 28 yılın ardından ilk kez 75 baz puanlık faiz artışına gitti. Fed’in ardından birçok merkez bankası da sıkılaşma adımı attı. İngiltere Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırırken, İsviçre Merkez Bankası da 15 yılın ardından ilk kez faiz artışı kararı aldı. Kripto piyasasındaki sert satış da gündemin önemli maddeleri arasında yer aldı.İşte 7 maddede geçen haftanın özeti…

1- Fed’den 28 yılın en sert faiz artışı

ABD Merkez Bankası (Fed), Haziran toplantısında 75 baz puan ile beklentilerin üzerinde bir faiz artışına gitti. 75 baz puanlık faiz artışı 1994’ten bu yana alınan en sert faiz artışı kararı olarak kaydedildi. Fed yetkilileri, yıl sonuna kadar 175 baz puanlık faiz artışı sinyali de verdi.

2- İngiltere’de beşinci faiz artışı

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1,25 seviyesine çıkardı.

3- İsviçre 15 yıl sonra faiz artırdı

İsviçre Merkez Bankası, Fed’in faizleri 75 baz puan artırmasından sonra sürpriz bir kararla 50 baz puanlık artış kararı aldı.

4- Kripto piyasası birbirine girdi

Kripto piyasasında yaşanan sert düşüşler ve dalgalı fiyatlar nedeniyle eskisi kadar kolay kâr edemeyen yatırımcıların daha yüksek kazançlar elde etmek için kaldıraçlı işlem yapan yatırımcıları hedef aldığı belirtiliyor.

5- Bütçede rekor fazla

Merkezi yönetim bütçesi Mayıs’ta 144 milyar TL fazla verdi. Rekor fazla da geçici kurumlar vergisi tahsilatı önemli rol oynadı. Verilere göre Mayıs ayında bu kalemden 148,3 milyar TL geldi.

6- Konut fiyat artışında rekor serisi durmak bilmiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Nisan ayına ilişkin konut fiyat endeksini yayımladı.
Konut fiyatları Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 127 artış gösterdi. Bir önceki ay artış yüzde 110 olmuştu. Nisan ayında aylık artış yüzde 10,2 olarak kaydedildi.

7- Asgari ücret için sürpriz görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile daha önce planlanmamış sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Atalay, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi. Ortada bir rakam yok ama alım gücü düştü. Bugüne kadar biz Aralık ayının dışında asgari ücret için toplanmadık. Ancak şartlar öyle gerektirdi. Biz her ay enflasyon farkının yansıtılmasını istiyoruz.” dedi.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top