Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Haftanın Yazısı / AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE TİCARETTE DÜŞÜLEN HATALAR

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDE TİCARETTE DÜŞÜLEN HATALAR

  1. Amerika Birleşik Devletleri’nde şirket kurmak için en avantajlı eyalet Delaware eyaletidir: Eğer şirketinizi hâlihazırda Delaware’de kurduysanız ve bu kuruluştan önce ticaret planınızı bir avukat ve muhasebeci yardımı ile masaya yatırıp bilinçli bir secim yaptıysanız endişe etmenize gerek yok. Delaware eyaleti belli ticari yapılanmalarda doğru adres olabilir, ama bu her zaman Delaware eyaletinin avantajlı olduğu anlamına gelmez. Şirketin kurulacağı eyaleti seçmeden önce şirketinizin ofis veya deponuzun nerede olacağı başta olmak üzere dikkate alınması gereken hususlar vardır. Eğer şirket faaliyetinizin merkezi Delaware dışında başka bir eyalet olacaksa şirketi Delaware’de kurmak yetmez. Bu şirketi ayrıca ticari merkez olarak seçtiğiniz eyalette ayrıca Delaware şirketi olarak kayıt ettirmeniz gerekir. Bu hem birden fazla eyalete şirket kayıt masrafı hem de birden fazla eyalete vergi ve rapor sunumu zorunluluğu getirebilir. Bu durum küçük bütçeli ticari operasyonlar için gereksiz masraf demek olabilir.
  2. Amerika Birleşik Devletleri’nde marka başvurusu yaparken başvuruyu logo ile yapmak lazım: Amerika Birleşik Devletleri’nde logonuzu korumak için logolu marka başvurusu yapmak doğru bir seçim, bunda sorun yok. Fakat bazı durumlarda logolu marka tescili size ileride ayak bağı olabilir. Şöyle ki, marka başvurunuzu logolu yapmanız durumunda alacağınız marka tescili ve koruması bu logo için geçerlidir. Gelecekte tescilli marka altındaki ürün ve/veya servislerinizde logoyu tescildeki şeklinden farklı kullanma yoluna giderseniz (imaj ve renk değişimi buna dâhil) tescil ile almış olduğunuz marka korumasını riske etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle, tavsiyemiz, Amerika Birleşik Devletleri’nde ticari marka koruma almadan önce bize danışın. Belki, bize danıştıktan sonra Amerikan marka korumasını hem logolu (logolu ise renkli veya renksiz) hem de logosuz (düz yazı) yapmaya karar verebilirsiniz. Bu ilerisi için size daha avantajlı gelebilir.
  3. Amerika Birleşik Devletleri’nde dava açıp kazanırsam mahkeme benim avukatlık ve yargılama masraflarımı otomatik olarak davayı kaybedene ödetir: Bu varsayımın sebebi Türk şirket ve tacirlerinin Türkiye’de alışmış oldukları “davaya kaybeden davayı kazananın masraflarını öder” kuralıdır. Buna Amerika’da İngiliz kuralı denir. Amerika Birleşik Devletleri’nde mahkemeler İngiliz kuralını otomatik uygulamazlar, bunun için taraflar arasında imzalanan bir anlaşma ararlar. Amerika’da bir ticari ihtilaf halinde (mesela alacak tahsili gibi) eğer karşı taraf ile aranızda önceden imzalanmış bir anlaşma ile “davayı kaybedenin davayı kazananın avukatlık ve dava masraflarını ödeyeceği” hususu kararlaştırılmazsa, davayı kazanmanız durumunda kendi avukatlık ve yargılama masraflarınızı üstlenmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyemiz Amerika Birleşik Devletleri’nde ticaret yapacağınız şirket veya kişiler ile öncesinde kısa da olsa bir anlaşma imzalamanız.

Yukarıdakiler Amerika Birleşik Devletleri’nde ticarette düşülen hataların ve yanlış anlamaların sadece küçük bir listesi. Bu listeyi daha da uzatmak mümkün. Bu tür hatalar genelde internet üstünden veya çevreden alınan eksik bilgilere güvenmekten ve bir profesyonele danışılmadan hızlı hareket etmekten kaynaklanır. Bunların önüne geçmek mümkün.

Mehmet Fırat Polat

New York Barosu Avukatı

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top