Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dış ticaret / Ekonomi Bakanı: Reeskont kredileri artması ihracatçıyı küresel krizden korur

Ekonomi Bakanı: Reeskont kredileri artması ihracatçıyı küresel krizden korur

EB Turkce standartCCa.cdr

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Eximbank aracılığıyla Merkez Bankasından sağlanan Reeskont kredileri limitinin, 12 milyar dolara çıkartılması ile ihracatçının daha uygun vadelerde kredili mal satma imkanına kavuşacağını söyledi

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Eximbank aracılığıyla Merkez Bankasından sağlanan Reeskont kredileri limitinin, 12 milyar dolara çıkartılması ile ihracatçının daha uygun vadelerde kredili mal satma imkanına kavuşacağını söyledi. Çağlayan, “Bununla birlikte Türk Eximbank’ın sağladığı sigorta desteğinin artarak, ihracatçının küresel ölçekte yaşanmakta olan dengesizliklerden asgari biçimde etkilenmesi sağlanacak.” dedi.

Reeskont kredilerinde yapılan değişiklikle ilgili açıklama yapan Çağlayan, limitin 2 katına çıkartılmasının ihracat ve ihracatçı için önemli bir finansman desteği sağlayacağını belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda da ihracatçılara finansman desteği konusu üzerinde önemle durulduğunu aktaran Çağlayan, bu toplantı doğrultusunda, Türk Eximbank aracılığıyla Merkez Bankası’ndan sağlanan reeskont kredilerinin limitinin 2 katına çıkartılması kararlaştırıldığını vurguladı. Çağlayan, “Bu durum, küresel piyasalarda yaşanmakta olan gelişmeler düşünüldüğünde ihracatçılarımızın risklerini minimize edecek ve firmalarımızı daha sağlıklı bir finansman yapısına kavuşturacaktır.” dedi.

Alıntı: haber3.com

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top