Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Haftanın Yazısı / HOŞGELDİN ATAM

HOŞGELDİN ATAM

O. Ertuğrul ÖNEN

Değerli Dostlar,

Geçen hafta 27 Aralık günü Büyük Atatürk’ün Ankara’yı onurlandırışının 104.yılında onu bir kez daha saygı, sevgi ve minnetle andık.

Bu vesile ile 2021 yılının 27 Aralık günü yayınlanan yazımı sizlerle yeniden paylaşmak istedim.

HOŞGELDİN ATAM

27 Aralık 2021

27 Aralık 1919 Büyük Atatürk’ün Ankara’sını onurlandırdığı gündür. Bu yıl o mutlu günün 102’nci yıldönümünü idrak ediyoruz. Bugünün Ankaralıları olarak yürekten, tüm içtenliğimizle, hançerelerimizi yırtarcasına haykırıyoruz. “Hoş geldin Atam, iyi ki geldin, bu ülkenin kaderini değiştirirken, bu kadim kentin kaderini de değiştirdin. Adeta onu yeniden var ettin. Sana minnet, şükran borçluyuz.”

Ona gerçekten minnet ve şükran borçluyuz. O bu kente onurların en büyüğünü yaşattı. Kurtuluşun ve kuruluşun başkenti olarak seçtiği bu kenti sonrasında kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti yaptı.

Kendisini bu kentin topraklarına emanet ederek ise artık O Ankara, Ankara Atatürk oldu.

Ankara’nın kalesi gibi sağlam, iklimi gibi sert bir karaktere sahip mert Ankara halkı o daha Ankara’ya ayak basmadan ona inanmış, onun yoluna baş koymuştu. İstanbul’un Kuvayi Milliye hareketi karşıtı yeni atadığı valiyi kabul etmeyerek tavrını açıkça ortaya koyan Ankara halkı Dikmen Kızılyokuşmevkiinde onu “millet yolunda can vermeye geldik” diye karşılamamışlar mıydı?

Ankara kadim bir kenttir. Geçmişi Hititlere, Friglere, Romalılara, Selçuklulara kadar uzanan tarihte her zaman önemli olmuş bir yerleşim yeridir. Cumhuriyetten önce Osmanlının Çorum, Yozgat, Kayseri, Kırşehir sancaklarının bağlı olduğu bir vilayet merkezidir. Ancak, tüm Anadolu kentleri gibi Ankara’da ihmal görmüş, görmezden gelinmiş, çaresiz, boynu bükük, sıtmanın kol gezdiği, en küçük esintide toz bulutlarının oluştuğu 20-30.000 nüfuslu bir küçük kasaba olarak kalmıştır.

Mustafa Kemal kendisini coşkuyla karşılayan ve hiçbir zaman yanıltmayan bu kente ve insanlarına sevgi ve vefa duymuştur. Tüm iç ve dış baskılara rağmen bu kenti kurduğu cumhuriyetin başkenti yapmakta en küçük bir tereddüt göstermemiştir.

Mustafa Kemal’in bana göre ikinci doğum yeri Ankara’dır. O bu kentte bir ulusun kaderini değiştirmiş, her şeyini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu yılgın halktan onurlu bir millet yaratmıştır.

O kısa zamanda dünya ulusları arasında onurlu yerini alan cumhuriyetimizi bu kentte kurmuştur.

Toplumu dipten doruğa değiştiren devrimlerinin ilhamını bu kentte almış ve onları bu kentte uygulamaya koymuştur.

O yurdumuzu varlıkları ile kirleten düşmanlarımızı Akdeniz’de nihai sonları ile buluşturan emri veren baş komutanlık onurunu bu kentte kazanmış. Bu kentte Gazi Mustafa Kemal olmuş ve nihayet O bu kentte Atatürk onurlu ismini almıştır. O en mutlu, en tasasız, en kıvançlı, en onurlu günlerini bu kentte yaşamıştır.

Ölümün acı anılarını İstanbul’da bırakıp, kendisini ikinci doğum yeri olan, ona hep sadık kalmış ve sadık kalacak olan bu kentin kucağında ebedi uykusuna dalmıştır.

İşte onun için diyorum ki Atatürk Ankara’dır, Ankara Atatürk.

Büyük Atatürk iyi ki geldin. Hoş geldin.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top