Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Haftanın Yazısı / İHRACATIN ESKİ VE YENİ LİDERLERİ

İHRACATIN ESKİ VE YENİ LİDERLERİ

Ben ilki Ticaret Bakanlığı’nda ikincisi ise Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda olmak üzere iki kez İhracat Genel Müdürlüğü yaptım.

Farklı zamanlardaki her iki genel müdürlüğüm zamanında fındık Türkiye için önemli bir ihraç ürünüydü.

İlk genel müdürlüğüm yıllarında fındık toplam ülke ihracatının tek başına % 20’sini sağlar konumuyla ihracatımızın en önde gelen kalemiydi.

İkinci genel müdürlüğüm döneminde fındık bu yerini kaybetmişti. Ama, ihracatımız açısından önemi devam ediyordu. Günümüzde birçok ürün ve ürün grubu fındığın çok önüne geçmiş ve fındık ihracatının katları kadar büyüklüğe ulaşmış görünüyor.

İhracatta liderliği ise artık otomotiv sektörü ürünleri temsil ediyor.

Dilerseniz bu sektörün verilerine kısaca bir göz atalım.

tablo1 tablo2
Görüleceği üzere ihracatçımızın liderliğini temsil eden otomotiv sektörümüz, 2016 yılı itibariyle yıllık 1,5 milyon adedin üzerinde bir üretim yapabilir hale gelmiştir. Sektör 50.000 kişiye doğrudan istihdam sağlamaktadır. 20 milyar dolara yaklaşan bir ihracatı gerçekleştirmektedir. Son 5 yıl içerisinde sektörün ihracatı, 2015 yılı dışında, daima ithalatın üzerinde olmuştur.
Son 5 yılda sektörün ihracat- ithalat farkından 4.9 milyar dolarlık bir lehe bakiye oluşmuştur.

Eski göz ağrımız fındık ise Doğu ve Batı Karadeniz ile Marmara bölgelerimizde 2 milyon üreticinin geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon, Sakarya ve Düzce’nin en önemli geçim kaynaklarından biridir. Son 5 yılda ülkemiz fındık ihracatından toplam 10,7 milyar dolar ihracat geliri sağlanmıştır.

uc

Görülüyor ki, devirler değişse de “tarımsal ürün” diye önem vermediğimiz bir kısım ürünlerimiz değerlerini her şeye rağmen korumaya devam ediyorlar.

O.Ertuğrul Önen

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top