Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 4 Haziran 2012 Pazartesi

Dış Ticaret Güncesi 4 Haziran 2012 Pazartesi

Dış Ticaret Güncesi

4 Haziran 2012 Pazartesi

Günün terimi:

Sendikasyon kredisi: Bir lider banka (genelde bir yatırım bankasıdır) önderliğinde birden fazla banka veya benzeri ödünç veren kurum tarafından kurulan konsorsiyumlar tarafından, belli bir amaç için yine kurumlara (bankalar veya büyük holdinglere) büyük tutarlarda verilen uluslararası kredilere verilen isimdir.


Günün verisi:

TÜİK

Ocak-Nisan, Türkiye-AB dış ticaret rakamları (Milyar dolar)

                        AB’ye İhracat             AB’denİthalat            

2011                     21,0                              30,0                                            

2012                    19,7                                27,7                                

Günün haberi:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bakanlığın yerli üretimi arttırmaya yönelik politikalarının meyvelerini verdiğini açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlığın yerli üretimi arttırmaya yönelik politikaları meyvelerini verdi.

Meyve üretiminde iç piyasa ihtiyacının karşılandığı belirtilirken, Rusya, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya gibi bir çok ülkeye de ihracat yapıldığı bildirildi.

Günün söylemi:

Ekonomi Bakanı Çağlayan: “Pariteden ciddi kazık yiyoruz.”

Günün bilgisi:

Dünya genelinde (birkaç istisna hariç) ihracat istatistikleri FOB, ithalat istatistikleri CIF değerler üzerinden tutulmaktadır. Bu nedenle, WTO’nun açıkladığı dünya mal ticaretine ilişkin rakamlar şöyledir (2010)

İhracat: 15,237 trilyon dolar (15.237 milyar dolar)

İthalat: 15,402 trilyon dolar (15.402 milyar dolar)

Aradaki farka da FOB-CIF farkı denilmektedir ve dünya ticaretinde, bir yıl içinde ödenen sigorta ve navlunu “kabaca” göstermektedir.

Bir başka FOB-CIF farkı tabiri de yarın!

Günün saygısı:

Mücahit Büktaş, çok önemli ve saygın ihracatçılar yetiştirmiş olan İzmir’in, ihracatın zor yıllarındaki yıldızlarındandır. Karizması, güven telkin eden yaklaşımları ve ülke ekonomisinin menfaatlerini koruyan tutumuyla örnek bir kişilik olmuştur. Gönül ister ki Büktaş ve Büktaş emsali kişilikler, üniversitelerimizin Dış Ticaret Bölümlerinde “kıssadan hisse” çıkarılacak hikayelerle anlatılsın.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top