Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Haftanın Yazısı / mevzuat.basbakanlik.gov.tr (Mevzuat Bilgi Sistemi)

mevzuat.basbakanlik.gov.tr (Mevzuat Bilgi Sistemi)

mevzuat.basbakanlik.gov.tr

(Mevzuat Bilgi Sistemi)

​Devlet düzeninin en önemli unsurlarından biri de mevzuattır. Bir ülkede yürürlükteki hukuk kurallarının bütününü ifade eden ve hukuk dilinde adına pozitif hukuk denilen olgu, “o” ülkenin düzeninin ve disiplininin tepeden tırnağa rehberidir. Bu rehberin iyi siyasetçiler, iyi yargıçlar, iyi bürokratlar tarafından uygulanıyor olması da “o” ülkenin demokrasi ve hukuk alanındaki karnesini oluşturur.

“Demokrasi-hukuk-mevzuat” ekseni, işin en önemli kısmıdır. Bunu politikacılara bırakarak asıl konumuza geçmekte fayda görmekteyiz.

Soru şudur: Şu anda geçerli olan mevzuata nasıl ulaşacağız?

Ülkemiz açısından bunun en sağlıklı cevabı, başlığımızda yatmaktadır: “mevzuat.basbakanlik.gov.tr” internet sitesinden.Bu site, adından da anlaşılacağı gibi Başbakanlığın resmi mevzuat sitesi olup, yine başlığımızda yer alan “Mevzuat Bilgi Sistemi” adıyla anılmaktadır.

 

Bu sitede

• Kanunlar
• Kanun Hükmünde Kararnameler
• Tüzükler
• Bakanlar Kurulu Kararları
• Yönetmelikler
• Tebliğler
• Başbakanlık Genelgeleri

dizini içinde mevzuatın en güncel hali yer almaktadır. Bir önceki günün Resmi Gazetesi’nde yayımlanan, örneğin bir Tebliğ değişikliği, ertesi gün bu sitede ana Tebliğe işlenmiş olarak görülebilmektedir. Bu, Başbakanlık tarafından uygulamacıların hizmetine sunulan son derece önemli ve yararlı bir olanaktır.

​Ne kadar dikkatli ve disiplinli olunursa olunsun, değişikliklerin Resmi Gazete’den günü gününe takip edilip yine günü gününe şahsi arşivimize işlenmesi mümkün olabilen bir durum değildir.

​Özellikle, mesleğimiz olan dış ticaret için Başbakanlığın sunduğu bu hizmet çok değerlidir. Resmi Gazete’de hemen hemen her gün ithalatta haksız rekabet, ürün standartları, ihracat düzenlemeleri, devlet yardımları ve daha birçok konuda dış ticarete ilişkin mevzuat metinleri yayımlanmakta, bunlar bazen radikal değişiklikleri içerebilmektedir. Dolayısıyla sadece meslekdaşlarımız dış ticaretçiler değil, mevzuatla ilgisi olan herkesin güncel metin ihtiyacını mutlak surette “mevzuat.basbakanlik.gov.tr”den karşılamalarında fayda hatta zorunluluk bulunmaktadır.

​2017 başında bu siteye, “Bakanlar Kurulu Kararları” da eklenerek, çok önemli bir eksiklik giderilmiş ve bu suretle site, Vakfımızın değerlendirmesi açısından “Çok İyi”den“Mükemmel” seviyesine çıkmıştır.

 

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top