Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Genel / Nestle Ürünlerinde de At Eti Çıktı

Nestle Ürünlerinde de At Eti Çıktı

Avrupa’yı sarsan at eti skandalına Nestle’nin de adı karıştı

Dünyanın önde gelen gıda şirketlerinden Nestle, İtalya ve İspanya’daki bazı ürünlerini raflardan kaldırdı. İsviçre menşeli şirket, pazara sürdüğü dana etli makarnalarda at DNA’sına rastlandığını açıkladı.

Geçen hafta ürünlerinin skandaldan etkilenmediğini duyuran Nestle, iki ürününde (Buitoni Beef Ravioli ve Beef Tortellini) yüzde birden fazla at eti bulunduğunu belirtti. Şirket Almanya’daki tedarikçisinden sığır eti içeren tüm ürünleri almayı durdurdu.

Nestle web sitesinden yaptığı açıklamada, ortada gıda güvenliğiyle ilgili bir sorunun olmadığı belirtildi; ancak, “tüketicilerin bizden beklediği yüksek standartları karşılayamadık” ifadelerine yer verildi.

Uzmanlar şimdi de gıda sektörünün en büyük oyuncularından Nestle’nin ürünlerini raflardan çekmesini, problemin düşünüldüğünden daha büyük olduğunu gösterdiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, gıda endüstrisinin ise nasıl kontrolden çıktığına dikkat çekiyor.

Avrupa’da hükümetler her ne kadar at etinin sağlığa bir zararı olmadığını vurgulasa da, skandal tüketicinin süpermarket ve fastfood zincirlerine olan güveni zedeledi.

İngiltere’de satılan bazı hamburger köftelerinde at eti tespit edilmesiyle ortaya çıkan skandal, şimdiye kadar Avrupa çapında aralarında İsviçre, Fransa, Romanya ve İngiltere’nin bulunduğu en az 12 ülkeyi etkiledi.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top