Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 08 Aralık 2014 Pazartesi

Dış Ticaret Güncesi 08 Aralık 2014 Pazartesi

Günün haberi
İhracatta tarihi zirve
Bu yılın ekim ayında Almanya, İngiltere, ABD ve İspanya’ya yapılan 12 aylık kümülatif ihracat tarihi zirvesine ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) derlenen yıllıklandırılmış verilere göre, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ilk on ülke incelendiğinde yıllıklandırılmış bazda ihracatın bazı ülkelerde tarihi zirvelere yükseldiği görülüyor. Bu ülkeler Almanya, İngiltere, ABD ve İspanya olarak sıralandı.

Günün bilgisi
Dış ticarette iddialı hiçbir ülke, ihracat değerlendirmelerini ithalat gerçekleşmelerinden soyutlayarak yapmamaktadır. Eğer yalnızca ihracata bakılırsa yapılacak yorumlarda, o ülkenin “net ihracatçı” mı yoksa “net ithalatçı” mı olduğunu anlamak mümkün olamamakta, dolayısıyla da sağlıklı sonuçlar alınamadığı gibi, alt yapısı sağlam stratejiler de üretilememektedir.,

Günün terimi
Net ihracatçı: İstikrarlı bir şekilde ithalatından fazla ihracat yapan ülkelere “net ihracatçı”, bunun tersi konumundaki ülkelere de “net ithalatçı” denilmektedir. Bu, bir ülkenin genel verileri açısından böyle olup, ikili ticaret bağlamında da böyledir. Örneğin, ülkemizin Almanya’ya yaptığı ihracat ithalatından az ise, bu durum, Türkiye-Almanya ticaretinde “Türkiye net ithalatçıdır” şeklinde tanımlanır.

Günün verisi
Günün haberinde yer alan ülkeler itibariyle ihracat ve ithalatımız
Kaynak: TÜİK
Değer: 1.000 US $
Dönem: Ekim 2013-Ekim 2014 (12 ay)

veriler

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top