Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 09 Mayıs 2014 Cuma

Dış Ticaret Güncesi 09 Mayıs 2014 Cuma

dis-ticaret-egitimi-ankaraGünün haberi
“Gümrük Birliği yeniden tartışılıyor”
Bakan Zeybekci’nin sözleri iş dünyasında yankı buldu.

Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği arasında imzalanacak olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması’nın Türkiye’ye olası etkileri hükümet ve iş dünyasının uzun süredir gündeminde. TTIP’ye Türkiye’nin dahil olmaması durumunda Gümrük Birliği nedeniyle Türkiye’nin ciddi zarar göreceği öngörülüyor. Geçtiğimiz akşam DEİK Türk-Amerikan İş Konseyi’nin yemeğinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, “ABD ile AB arasında imzalanacak TTIP anlaşmasının içinde olmaması, Türkiye’nin Gümrük Birliği anlaşmasını sürdürmesini imkansız hale getiriyor” açıklamasıyla, Türkiye’nin Gümrük Birliği üyeliğine ilişkin tartışma yeni bir boyut kazandı. İş dünyası temsilcileri konunun tekrar ele alınıp yeni formül bulunmasını istediler.

Günün bilgisi
Genellikle bilinenin aksine, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki gümrük birliği olgusunun hukuki formatı bir “Antlaşma” değildir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında gümrük birliği oluşturan metin “1/95 sayılı “1/95 Sayılı Ortaklık Konseyi Kararı”dır.

Günün terimi
Türkiye-AB Ortaklık Konseyi: Ankara Anlaşmasıyla belirlenen amaçlara ulaşılmasını sağlamak ve bu ortaklık ilişkisinin uygulanmasına ve geliştirilmesine yönelik her türlü düzenlemeyi yapmak üzere temel karar organı olarak oluşturulan organın adı.

Günün verisi
Ülke grupları itibariyle ihracatımız
Kaynak: TÜİK
Yıl: 2013 (Bin $)

veri-bilgileri

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top