Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 24 Ocak 2014 Cuma

Dış Ticaret Güncesi 24 Ocak 2014 Cuma

makro-ekonomiGünün haberi
“Kur artışından rahatsızız”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, kurların seviyesinden memnun olmadıklarını, kurda öngörülebilirlik, istikrar ve rekabetçilik beklediklerini söyledi.

Günün bilgisi
2000’li yıllar öncesi dönemde, ihracatçılarımız için en önemli ihracatı teşvik unsuru kurlardı. İhracatçılar, alıcılarına fiyat teklifini, TPKK’ya göre dövizini yurda getirme süresinin sonundaki (duruma göre 90 veya 180 gün) muhtemel pariteleri dikkate alarak yaparlardı. Örneğin, fiyat teklifini yaptığı tarihte kur 1 $= 1,5 TL ise üç ay sonra 1 $ = 1,75 TL olacağı varsayımından hareketle, teklif fiyatını ona göre belirler ve bu da, rakip ülke ihracatçılarına göre bir avantaj sağlardı. İhracatçı bu hesabı kendiliğinden yapmasa bile, ithalatçı, ihracatçıyı bu hesabı yapmaya zorlardı.

Günün terimi
Arbitraj: İhracatın finansmanı başlığı altındaki “Hedge” işlemlerinin alt ayırımlarından biridir. Teorik tanımı itibariyle arbitraj işlemleri, en genel tanımıyla, aynı (ya da çok yakın) nitelikteki varlıkların fiyat farklılıklarından yararlanarak, ilgili varlığı ucuz olan piyasada alıp, pahalı olan piyasada satmak suretiyle risksiz kazanç elde etmeye dayanan işlemlerdir.

Pratik tanımı itibariyle ise arbitraj, “yabancı döviz pariteleri arasındaki farktan yararlanılarak ihracat gelirinin arttırılmasıdır” şeklinde tanımlanabilir.

Günün verisi:
TÜİK
ABD doları ve Euro cinsinden ihracat
veri

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top