Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 29 Ocak 2014 Çarşamba

Dış Ticaret Güncesi 29 Ocak 2014 Çarşamba

Günün haberi
“İhracat seferberliğinin zamanı geldi”
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı mobilya fuarında, özellikle patentlerin faydalı, modern ticarileştirilmesi noktasında çok ciddi vergi teşviklerini getiren bir tasarının komisyondan geçtiğini belirterek, ihracat seferberliği için işbirliği çağrısı yaptı.

Günün bilgisi
“İhracat Seferberliği” ülkemiz dış ticaret literatürüne 1. Özal Hükümeti (Aralık 1983) ile girmiştir. O günler ve takip eden yıllar için, artıları ve eksileriyle birlikte çeşitli seferberlikler yapılmıştır. Ancak, tüm hükümet programlarında “ihracata dayalı kalkınma modeli”nin büyüme ilkesi olarak alındığı bir ülkede, artık yeni ihracat seferberliklerden bahsetmek yerine, rahmetli Sakıp Sabancı’nın ifade tarzıyla “üretim, üretim, üretim”den bahsetmek daha rasyonel bir yaklaşım olacaktır. Zira üretimsiz ihracat, bizimki gibi ithalata bağımlı olacaktır.

Günün terimi
İhracat stratejisi: Mülga Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belli aralıklarla yapılan, ancak uygulamada genellikle kurumlararası yetki çatışmasına kurban giden, birkaç yılı kapsayan stratejik planlar. Son olarak ise 2023 yılı stratejik planı bir hükümet belgesi haline getirilmiştir. Hedef 2023 yılında 500 milyar $ ihracattır.

Günün verisi:
TÜİK 2013 yılı dış ticaret verilerini (12 ay) 31 Ocak 2014 günü ilan edecektir.
Güncemizi takip edenler için kabaca tahmin yapma zamanıdır.
Bizim “kabaca” tahminimiz:
İhracat 151,8 milyar $
İthalat 249,6 milyar $
Denge – 97,8 milyar $
Karşılama % 60,8

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top