Son Haberler
Buradasınız: Anasayfa / Dışticaret Güncesi / Dış Ticaret Güncesi 04 Kasım 2013 Pazartesi

Dış Ticaret Güncesi 04 Kasım 2013 Pazartesi

neden-dis-ticaret-kursuGünün terimi
RO-LA taşımacılık: Karayolu yük taşıma araçlarının (TIR-Kamyon) demiryolunda vagon üstünde taşınması biçimidir. Türkçe karşılığı yürüyen yol demektir. Almanca “Rollende Landstrasse”nin kısaltılmışıdır.

Günün bilgisi
19 Haziran 2012 tarih ve 28328 sayılı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar”ın temel felsefesi, “ithalat bağımlılığı yüksek ürünlerin üretimine yönelik yatırımların teşviki” noktasına odaklanmıştır. “Bu tür yatırımların, “stratejik yatırımlar” adı altında, diğer yatırım türlerine oranla en geniş biçimde desteklenerek, ihracatın ithalatı karşılama oranının ve dolayısıyla dış ticaret dengesi ile cari işlemler dengesinin iyileştirilmesi amaşlanmaktadır.
Dış ticaretle ilgisi olanların ve dış ticaret eğitimi alanların “stratejik yatırımlar” ve sonuçlarını, bu uygulamaların yansımalarının görüleceği ithalat istatistiklerinden takip etmeleri, özellikle önümüzdeki beş yıllık süreçte faydalı ve öğretici olacaktır.

Günün haberi
Ayvalık’ta yapılan 9.Zeytin Hasat Şenliği’nde 2012-2013 sezonunda Suriye’den Türkiye’ye kaçak olarak 60 bin ton zeytinyağı girdiği iddia edildi. Sektör temsilcileri kaçak yağ girişinin engellenmesini istiyor.

Günün verisi
Dış Ticaret Güncesi’nin bu yeni dönemine, herhangi bir veri vermeden, bir hatırlatmayla başlayalım: Dış ticaret verilerinde TÜİK bilgileri ne kadar önemliyse, özellikle ihracatın takibi açısından TİM ve İhracatçı Birlikleri verileri de o kadar önemlidir. Dünya verileri konusunda da Dünya Ticaret Örgütü (DTÇ-WTO) ihmal edilmemelidir.

Hakkında admin

Türk Dışticaret Vakfı

Cevapla

Scroll To Top